Проект « Бабин Яр»

                                     Фашистські злодіяння у Таращі. 


Учнівський колектив Таращанської районної гімназії «Ерудит» завжди охоче бере участь у краєзнавчих дослідженнях. Цього разу на розсуд учнівського колективу було представлено інформацію про знаходження на території Таращі двох місць масового розстрілу місцевого мирного населення, які відбувалися під час Великої Вітчизняної війни. Тож на засіданні ради губернаторів було вирішено розпочати роботу по вивченню цієї трагічної сторінки в історії нашого міста. Було вирішено сформувати пошуковий загін із числа учнів 7 – 8 класів. Головним завданням краєзнавців стало дослідження історії розстрілів фашистами місцевого населення та встановлення імен загиблих.
ВІДРОДЖЕНІ СТОРІНКИ ІСТОРІЇ (із пошукових матеріалів)
Менш ніж через місяць від початку Великої Вітчизняної війни почалися бої на території Таращанського району. 18 липня місто повністю захопили гітлерівці. Таращанський район ввійшов до складу Таращанського гебіту на чолі якого стояв гебітскомісар, який зосереджував у своїх руках всю владу. Гебітскомісаріат знаходився у приміщенні гімназії «Ерудит», яку добудували фашисти, гестапівська катівня знаходилася в приміщенні сучасної спортивної школи. Було встановлено комендантську годину: у літній час до 9 години вечора, у зимовий до 5 годин. Довгі і жахливі 33 місяці Таращанський район стогнав під фашистами. 

Кривавий терор і геноцид, нищення матеріальних цінностей, примусова рабська праця пала на плечі мирного населення. Одним із способів грабежу населення окупантами були поставки сільськогосподарських продуктів. Тільки за офіційними даними німці вивезли з Таращанського району 2488 голів рогатої худоби, 2204 голів свиней, 21640 голів птиці і багато іншого добра на суму 66280604 карбованці. В суму не входять збитки нанесені підприємствам та колгоспам. Поряд з цим на каторжні роботи до Німеччини із Таращанського району було вивезено 5404 чоловіки, з них по Таращі – 367 людей. Гітлерівці знищували місцеве населення, зокрема радянських працівників та тих, хто боровся проти нового порядку. У Таращі гітлерівці розстріляли 1450 чоловік, з них 276 дітей. Імена та прізвища більшої частини не встановлено.

Німці мріяли залишитися в місті надовго. Було добудовано комендатуру (середню школу № 1), де вже через рік німці святкували річницю німецького порядку в Таращі.

В Таращі є місця, де німці проводили розстріли цивільних жителів району, тих, хто у мирний час займали керівні посади у місцевих органах влади та під час війни вели антигітлерівську пропаганду, та тих , хто за даними гестапо мав зв’язки з партизанами.

Не минула хвиля голокосту і таращанських євреїв.

За даними німецьких звітів у Таращі було проведено чотири акції по знищенню євреїв.

Почалося все у серпні. Кількох чоловіків, які жили біля базару примусили копати під дулами автоматів яму в Глибоку яру. Думали, що копали для себе, але минулося. Викопали і розійшлися по домівках. На наступний день пригнали групу таращанських євреїв, йшли колоною у шерензі. Мовчки спускалися на дно яру. Про втечу не було й мови: по периметру стяли озброєні німці і поліцаї. Збоку спостерігало місцеве начальство. Людей посадили на землю і почали по одному – двоє відводити у бік. Тут приречених роздягали і вели далі.

Навкруги того яру росли високі дерева, і молоді хлопці повилазили на дерева і бачили, що євреїв роздягали догола і направляли йти до ями. Біля ями стояв німець із пістолетом і стріляв у потилицю, а люди падали у яму. Поряд стояв стіл, де наповнювали обойми до пістолета. Після цього вся земля буде всипана гільзами від патронів.

Першими розстріляли жінку з двома хлопчиками – близнятами років десяти.

Того дня людей вбивали 3 – 4 години. Врятуватися вдалося лише одному українцеві, який потрапив туди випадково, оскільки працював разом з євреями у пекарні. Його примітив поліцай і переконав керівництво відпустити.

Люди, які жили поблизу, говорили, що земля ворушилася не один день. І все довкола було просякнуте кров’ю. Навряд чи хто залишився живим, то просипалася земля між тілами.

Під час найбільш масового розстрілу було страчено також 20 – 25 військовополонених, яких тримали у підвалах авто школи. Їх обдертих і замордованих відвели до яру і також стратили.

Тут , де знаходиться могила убитих євреїв, було розстріляно дуже багато і росіян і українців, які жили в Таращі.

Загальну кількість розстріляних євреїв у Таращі важко встановити. За переписом населення 1939 року у Таращі проживало 1140 євреїв. Частина евакуювалася, частина воювала на фронті. За дуже приблизними підрахунками у роки війни в Таращі було розстріляно 400 – 500 євреїв.

КОЛЕКТИВОМ ВЧИТЕЛІВ, УЧНІВ, ВИПУСКНИКІВ ГІМНАЗІЇ БУЛО ЗІНІЦІЙОВАНО РОЗБУДОВУ ПРИРОДНОГО КОМПЛЕКСУ-МЕМОРІАЛУ У ТАРАЩІ НА МІСЦІ МАСОВИХ РОЗСТРІЛІВ В РОКИ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ.

НАВЕСНІ 2010 РОКУ СТВОРЕНО ПРОЕКТ, РОЗЧИЩЕНО ТА ЗАСАДЖЕНО ТЕРИТОРІЮ РОСЛИНАМИ, ЯКІ ОБЕРІГАТИМУТЬ СПОКІЙ СПОЧИВШИХ, СИМВОЛІЗУВАТИМУТЬ ГОРЕ ТА СКОРБОТУ, СПОВІЩАТИМУТЬ ВІДВІДУВАЧАМ ПРО ДАЛЕКІ ТРАГІЧНІ ПОДІЇ ТА ЗМУШУВАТИМУТЬ ЗАДУМАТИСЯ НАД ЗМІСТОМ ЖИТТЯ ТА ВІЧНИМИ ЦІННОСТЯМИ.